Aktualności
Na potrzeby rynku pracy
Śnieżny dekalog
Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-filmowym na zilustrowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS pod nazwą „Śnieżny Dekalog”. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży. Organizatorem konkursu jest Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, a partnerami są: Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, Polski Związek Narciarski, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Snowboardu oraz Fundacja PZU.
W konkursie mogą wziąć udział prace wykonane indywidualnie lub zespołowo (maksymalnie do 3 osób) w dwóch kategoriach wiekowych:
- kategoria I - wiek: 5-10 lat,
- kategoria II - wiek: 11-16 lat.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie do 4 marca 2022 r. pracy konkursowej na rysunek, plakat lub spot filmowy oraz przesłanie jej na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia podpisaną przez Opiekuna.
Zapraszamy do udziału. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.
Karty zgłoszenia do pobrania znajdują się razem z regualminem konkursu.
Są gdzieś okna...
Zapraszamy do udziału młodzieży w V edycji konkursu literackiego na temat niepełnosprawności "Są gdzieś okna, które płoną cały czas" połączonego z programem edukacyjnym na rzecz integracji społecznej (rok szkolny 2021/2022).
Celem projektu jest uwrażliwianie społeczeństwa na problemy ludzi niepełnosprawnych oraz ich relacje z osobami pełnosprawnymi.
Konkurs literacki jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz podstawowych (7 i 8 klasy). Ujęty w wykazie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie może być wpisany na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej jako szczególne osiągnięcia brane pod uwagę w procesie rekrutacji. Praca może mieć formę eseju, pamiętnika, reportażu lub opowiadania.
Prace należy wysyłać wyłącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej (wraz z wymaganymi załącznikami) do 8 marca 2022r.
Organizatorami konkursu są: II LO im prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu oraz absolwent szkoły Krzysztof Gudzelak. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej z siedzibą w Warszawie. Współorganizatorami są również: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz Przemyska Biblioteka Publiczna im. I. Krasickiego.
Więcej informacji na temat konkursu znajdą Państwo na stronie szkoły:
http://lo2przemysl.edu.pl/a,140,konkurs-literacki-sa-gdzies-okna-ktore-plona-caly-czas
Ewentualne pytania proszę przesyłać na adres: konkurs_okna2lo@wp.pl
Z poważaniem główny koordynator V edycji Podkarpackiego konkursu literackiego ,,Są gdzieś okna, które płoną cały czas,,
Krzysztof Gudzelak
Nauka zdalna od 27 stycznia 2022
Od czwartku, 27 stycznia do 27 lutego br. wszyscy uczniowie klas 5-8 i szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych będą mieli zajęcia w formie zdalnej. Przedszkolaki i uczniowie klas 1- 4 szkół podstawowych będą kontynuowali kształcenie w trybie stacjonarnym. Obserwując dane epidemiologiczne musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej w szkołach. Rośnie liczba chorych na koronawirusa. I to jest powód, dla którego musimy ograniczać naukę stacjonarną – powiedział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w Sejmie.
Utrzymana zostanie również praktyczna nauka zawodu. Będzie także możliwość konsultacji indywidualnych i grupowych dla uczniów zdających w tym roku egzaminy ósmoklasisty i maturalny. Bursy szkolne będą otwarte. Szczegółowe zasady zostaną określone w rozporządzeniu, które Minister Edukacji i Nauki podpisze w środę, 26 stycznia br.
Ignacy Łukasiewicz patronem roku 2022
Ignacy Łukasiewicz urodził się 8 marca 1822 r. w Zadusznikach pod Mielcem w zubożałej rodzinie szlacheckiej o patriotycznych tradycjach. Po śmierci ojca – uczestnika powstania kościuszkowskiego – porzucił naukę w gimnazjum w Rzeszowie i podjął pracę w aptece w Łańcucie jako praktykant. Następnie pracował jako pomocnik aptekarski w Rzeszowie, dokształcając się w tym zawodzie.
W latach 1850-1852 studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy którym funkcjonowało studium farmaceutyczne, a także w Wiedniu, gdzie uzyskał tytuł magistra farmacji.
Po studiach wrócił do Lwowa. Podjął pracę w aptece i razem z Janem Zehem prowadził badania nad ropą naftową. Po oczyszczeniu tego płynu uzyskał naftę świetlną. Pierwsza skonstruowana przez niego lampa naftowa rozświetliła wystawę apteki. W praktyce oświetlenie naftowe zastosowano po raz pierwszy podczas operacji w szpitalu we Lwowie.
Na początku 1854 r. Ignacy Łukasiewicz przeniósł się do Gorlic, aby być bliżej terenów roponośnych. Wspólnie z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassą-Zrenckim w Bóbrce koło Krosna założył pierwszą na świecie spółkę naftową, a dwa lata później pierwszą na ziemiach polskich kopalnię ropy naftowej w Ulaszowicach. Na terenie kopalni Bóbrka doskonalił technikę wiercenia otworów wydobywczych, wprowadził do użytku wiertnicę ręczną, a później maszyny parowe do napędu wiertnic.
„Na zapoczątkowanym przez Łukasiewicza procesie destylacji ropy naftowej bazuje współcześnie wiele gałęzi przemysłu chemicznego, kosmetycznego i nowoczesnych technologii. Także dzisiaj jest patronem przemysłu naftowo-gazowniczego i rafineryjnego w Polsce, a Jego dziedzictwo powinno być mocno i stale rozwijane oraz propagowane w Europie i na świecie” – czytamy w sejmowej uchwale dotyczącej ustanowienia patronów roku 2022.
Ignacy Łukasiewicz angażował się w działalność niepodległościową i konspiracyjną, za którą był aresztowany i więziony. Wspierał także finansowo ruchy narodowo-wyzwoleńcze. Jako filantrop propagował zakładanie sądów, budował szkoły, kościoły, drogi i mosty.
Utworzył Towarzystwo Zaliczkowe w Krośnie. Organizował kasy zapomogowe, które jako pierwsze takie instytucje w Europie zabezpieczały robotników na wypadek choroby czy inwalidztwa. W kopalni Bóbrka założył „kasę bracką” – nowoczesny system ubezpieczeń społecznych robotników.
Dbał również o rozwój oświaty i kultury oraz edukację pracowników przemysłu naftowego. Za działalność charytatywną papież Pius IX nadał mu tytuł szambelana papieskiego i odznaczył Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego. Ignacy Łukasiewicz był również posłem na sejm galicyjski IV kadencji w latach 1877-1882.
Zmarł w Chorkówce 7 stycznia 1882 r. w wyniku ciężkiego zapalenia płuc. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zręcinie.
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna
W ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) zostało przygotowane narzędzie, które pomoże dbać o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników internetu również poza szkołą. Aplikacja ochrony rodzicielskiej OSE – mOchrona to rozwiązanie wspierające ustalanie reguł dotyczących korzystania z sieci i aplikacji oraz pozwalające rodzicom (opcjonalnie) na dostęp do informacji o aktywności dziecka na jego urządzeniu. Można ją pobrać bezpłatnie na smartfony, tablety i komputery. Więcej informacji na stronie programu i w zadawanych pytaniach.
Zawieszenie zajęć stacjonarnych
Ze względu na sytuację epidemiologiczną związaną z zakażeniami Sars Cov-2 zostają zawieszone zajęcia w klasie III, IV, V i VI od 19 do 24 stycznia 2022r. Uczniowie (rodzice) poinformowani będą telefonicznie o długości kwarantanny nakładanej przez PSSE, przez pracowników PSSE w Łańcucie.
Informacja
Informujemy, że w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną, w tym nakładanymi przez PSSE kwarantannami lub izolacjami na uczniów lub rodziców uczniów, wszystkie spotkania stacjonarne zostają ZAWIESZONE do odwołania. Jedynie w przypadkach zagrażających życiu lub zdrowiu ucznia będzie możliwy kontakt na określonych w przepisach prawa zasadach epidemicznych. Dyrektor szkoły jest z urzędu odpowiedzialny za zdrowie i życie pracowników szkoły oraz bezpieczeństwo uczniów i nienarażenie osób, wobec których dopełnia obowiązków na potencjalne zarażenie oraz pełniących wyznaczone funkcje.
Środa z profilaktyką
Informacja Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie:
W każdą środę Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadza cyklicznie ogólnopolską akcję związaną z promowaniem postaw prozdrowotnych, badań i zachęcaniem do zdrowego stylu życia - Środa z Profilaktyką, w trosce o zdrowie dzieci i młodzieży. Obecnie zauważany jest, w tej grupie wiekowej, rosnący odsetek otyłości, cukrzycy i zaburzeń emocjonalnych. Dlatego NFZ przygotował dla Państwa materiały informacyjno-edukacyjne w formie ulotki, filmu z ekspertami w danej dziedzinie.
- ulotki: https://akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/
- zestawy ćwiczeń dla dzieci i dorosłych: https://akademia.nfz.gov.pl/cwiczenia/
- darmowe rodzinne plany żywieniowe: https://diety.nfz.gov.pl/
PORADNIA PSYCHOLOGICZNA Centrum Medyczne w Łańcucie
Informacja na prośbę terapeuty środowiskowego:
Jestem Terapeutką Środowiskową w Poradni Psychologicznej Centrum Medycznego w Łańcucie. Wraz z psychologiem, psychoterapeutą tworzymy zespół środowiskowej opieki dla dzieci i młodzieży od 0 do 21 roku życia. Przyjmujemy bez skierowania na NFZ. Zmieniliśmy aktualnie adres placówki, nie znajduje się na terenie CM Łańcut ale za powozownią koło TMR-u, ul. Armii Krajowej 51 a. Numer do rejestracji Terapeuty Środowiskowego: 17 277 89 14, numer do rejestracji psychologa: 17 224 02 85
Paulina Magoń
Na te ostatnie dni przed ...
Informacja PPP w Łańcucie
Lekcje on-line dla klasy V i VIII
Pomóż bezdomniakom w zimie - zbiórka karmy i środków czystości dla Schroniska dla Zwierząt "Kundelek" w Rzeszowie
Zmiana sposobu nauczania od poniedziałku
Ten kto się dzieli, mnoży... Taka matematyka.
Przykłady działań w ramach akcji „Razem na Święta”
Uczniom i nauczycielom proponujemy następujące działania:
- zorganizowanie zbiórki darów dla osób potrzebujących,
- samodzielne przygotowanie słodkich upominków (np. pierniczków) i obdarowanie nimi sąsiadów albo osób potrzebujących z najbliższej okolicy,
- przygotowanie ozdób świątecznych dla osób z rodziny, najbliższej okolicy, przyjaciół,
- zaoferowanie pomocy osobom starszym w przedświątecznych zakupach i porządkach,
- zorganizowanie zbiórki darów dla schroniska dla zwierząt,
- przygotowanie kartek dla kombatantów i Rodaków na Kresach,
- wsparcie organizacji oferujących pomoc Polakom i Polonii za granicą.
Szczegóły wybranych przez szkołę z katalogu MEiN działań - w dzienniku elektronicznym.
Nauka zdalna od 20 grudnia 2021
Odliczamy. Życzenia wysyłamy
zdjęcie: pixabay.com
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – biuletyn NFZ
Zachęcamy rodziców, nauczycieli oraz dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych do zapoznania się z biuletynem NFZ „Ze Zdrowiem”. Numer piąty magazynu jest poświęcony zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży. Szczegółowe informacje tutaj.
List MZ i MEiN w sprawie szczepień
Archiwum Aktualności