Kilka ciekawostek od polonistów o języku polskim:
1. Znak diakrytyczny, czyli graficzne oznaczenie, takie jak: kropka, przecinek, ogonek, które dodawane są do litery. Nosi informację o sposobie wymawiania głoski oznaczonej tą literą. W języku polskim istnieje dziewięć liter z dodatkowymi znakami diakrytycznymi (potocznie nazywane literami diakrytycznymi): ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż.Wystarczy sprawdzić codzienną komunikację z rodziną czy przyjaciółmi a zauważyć można — technologie i rozmowy on-line sprawiają, że coraz częściej komunikujemy się szybko, używając skrótów i zapominając o znakach diakrytycznych. Dobrze mieć jednak pewność, że mamy spotkać się z kimś w sadzie, a nie w sądzie! Ponadto warto mieć na uwadze, że dbałość o to, co i w jaki sposób mówimy jest oznaką szacunku dla słuchacza.
2. W składzie komputerowym często do sprawdzania, czy dany font posiada polskie litery diakrytyzowane, używa się zdania: „Zażółć gęślą jaźń”. Jest to najkrótsze zdanie, które zawiera wszystkie polskie litery diakrytyzowane. Chociaż poprawne gramatycznie nie ma sensu znaczeniowego.
3. Według Słownika Języka Polskiego PWN homonimia to “identyczność brzmienia i pisowni wyrazów mających różne znaczenia i zwykle też różne pochodzenie”. Istnieje kilka rodzajów homonimów:
Homonimy o takiej samej wymowie oraz pisowni. Znaczenie zależy tylko i wyłącznie od kontekstu, wypowiedzi lub zdania. Przykładowo “para” jako stan skupienia oraz “para” jako określenie dwójki ludzi czy “ranny” oznaczający osobę zranioną oraz “ranny” — o poranku.
Homonimy o identycznej wymowie i innej pisowni, przykładowo “morze” i “może”.
Homonimy o identycznej pisowni jednak inaczej brzmiące w wymowie. W języku polskim nie są często spotykane. Doskonałym przykładem jest “cis”, jako określenie gatunku drzewa i “cis”, który czytany jest jak c-is, oznaczający dźwięk.
4. Język polski historycznie wywodzi się z języka prasłowiańskiego. Nie posiadał żadnych zasad gramatycznych i ortograficznych. Najstarsza zdanie zapisane w języku polskim pochodzi 1270 roku zapisane na karcie 24 Księgi henrykowskiej. Obecnie ponad 60 milionów osób na świecie mówi w języku polskim.
Więcej ciekawostek i informacji można znaleźć tutaj: https://nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych/aktualnosci/polskie-jezyki-nowy-cykl-vlogow w ramach akcji Ojczysty - dodaj do ulubionych.
źródło: zasoby Internetu