Najważniejszą strukturą w mózgu, która odpowiada za proces zapamiętywania jest hipokamp. To on sprawia, że informacje przechodzą do pamięci długotrwałej i zostają w naszej głowie na długo. Szybkość procesu zapamiętywania wpływa na odbiór informacji, na naszą inteligencję i możliwości intelektualne oraz tempo nauki i jej efektywność. Dziś trenujemy na zajęciach języka angielskiego w klasach II, IV i VI: gry językowe rozwijające logiczne myślenie oraz techniki mnemotechniczne (akronimy, wizualizacje, rymowanki, porządkowanie).
Jak ćwiczyć pamięć dziecka? Pierwsze wyzwanie w Tygodniu Mózgu.
Dzień Mamy w oddziale przedszkolnym i klasach II i III - 1 czerwca 2022 o godz. 10.30
Pogoda nie sprzyja. Ale i tak ćwiczymy przed egzaminem.
Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego organizuje kolejną edycję konkursu dla uczniów szkół podstawowych pn. „Rzecz to dzisiaj niesłychana… Wymyśl imię dla bociana!”.
Konkurs podczas ubiegłorocznej edycji spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczniów co przyczyniło się do podjęcia decyzji o organizacji kolejnej edycji. Przedsięwzięcie to ma na celu promowanie wśród uczniów szkół podstawowych ciekawości dziecięcej co do ochrony przyrody i dzikiego ptactwa, rozbudzenie wrażliwości literackiej i wyobraźni, a także zachęcenie dzieci do czynnego zainteresowania się tematyką tradycyjnego krajobrazu wiejskiego.W związku z powyższym, serdecznie zapraszam uczniów Państwa szkoły do wzięcia udziału w konkursie. Termin nadsyłania prac konkursowych upływa z dniem 20 czerwca 2022 r. Uroczyste rozdanie nagród laureatom odbędzie się podczas Dni Otwartych Drzwi Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w dniu 26 czerwca 2022.
Informacja dotycząca możliwości korzystania z obiadów w szkole
Informujemy, że zgodnie z przepisami prawa oświatowego od 1 września 2022, będzie istniała możliwość korzystania z obiadów jednodaniowych dla uczniów klas I-VII naszej szkoły. Uczniowie otrzymają dzisiaj deklaracje ze szczegółowymi informacjami w tej sprawie. Proszę o informację zwrotną do wychowawców klas do końca przyszłego tygodnia.
Oficjalne arkusze egzaminacyjne
Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikowano arkusze egzaminacyjne zawierający pytania i zadania
1. z języka polskiego (OPOP-100-2205):- Arkusz egzaminacyjny – POBIERZ>>
2. z matematyki (OMAP-100-2205):- Arkusz egzaminacyjny – POBIERZ>>
3. z języka angielskiego (OJAP-100-2205):
Arkusz egzaminacyjny – POBIERZ>>
Nagrania – POSŁUCHAJ>>
Transkrypcja nagrań – POBIERZ>>
Dzisiaj mamy Dzień Mamy
Rada Rodziców zaprasza
Zajęcia edukacyjne odbywają się zgodnie z planem lekcji przed i po święcie organizowanym przez Radę Rodziców.
Specjalny gość odwiedził dzisiaj naszą grupę przedszkolna. To żółw Tadeusz , który miał 23 maja swoje święto.
Tydzień dla mózgu
Powodzenia
Zapraszamy na wydarzenie "Drugie śniadanie z książką" już 1 czerwca 2022 w ramach TYGODNIA MÓZGU
Na uczestników czytelniczego wyzwania z klas IV-VIII realizujących czytelnicze projekty edukacyjne czeka gość specjalny, z którym połączymy się zdalnie. Nasz gość opowie nam o języku książek, dowiemy się czym zajmuje się leksykografia i leksykologia oraz dlaczego tak ważna jest stylistyka podczas tworzenia wypowiedzi pisemnych. Do udziału zapraszamy również rodziców naszych uczniów, z którymi porozmawiamy o wpływie czytania na rozwój dziecka, w tym rozwój mowy i poprawnej artykulacji głosek w języku polskim.
Już 8 czerwca 2022 lekcja w języku angielskim i polskim
W programie lekcji porozmawiamy w języku angielskim i polskim na tematy:
1. Zawody przyszłości : vdeo-spacer po centrum szkolenia astronautów.
2. Znaczenie rozowoju technologii dla przetrwania ludzkości.
3. Habitaty - rola i znaczenie.
Czekamy z niecierpliwością i już przygotowujemy się do rozmowy po angielsku z prowadzącą zajęcia. Będzie się działo. W spotkaniu uczestniczyć będą uczniowie z klas prowadzonych przez dyrektor szkoły oraz klasy VIII w ramach zajęć doradztwa zawodowego.
Mamy to! Jedna z zaledwie kilkunastu szkół w Polsce
A ekspertem prowadzącym specjalnie dla naszych uczniów lekcje będzie Pani dr Agata Kołodziejczyk. Pani doktor specjalizuje się w neurobiologii, astrobiologii i innowacjach. W ramach pracy naukowej interesuje ją m.in. wpływ światła gwiazd na organizmy żywe. Jest odpowiedzialna za stworzenie prototypu oświetlenia synchronizującego zegary biologiczne w przestrzeniach izolowanych od światła słonecznego. Ukończyła studia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a doktorat na Uniwersytecie w Sztokholmie. Do jej licznych sukcesów należy odkrycie wewnętrznej powieki owadów. Jako pierwsza Polka dostała się do Advanced Concepts Team Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie jako ekspertka w dziedzinie biomimetyki opracowała rewolucyjne rozwiązanie dla wielomodułowych teleskopów orbitalnych polegające na zmniejszeniu ich ciężaru oraz kosztów wyniesienia nad ziemię. Szczególnie zasłużyła się dla kraju, współtworząc pierwsze analogowe bazy kosmiczne, gdzie przeprowadza się symulacje misji pozaziemskich. Z niecierpliwością czekamy. Dziękujemy Centrum Nauki Kopernik oraz Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Poland za pomoc w organizacji wydarzenia.
Tydzień mózgu - 30.05-3.06.2022. Będzie się działo.
zdjęcia: Internet
To też nasza wiedza o społeczeństwie - udział w konferencji Wydziału Polonistyki UJ
Tematów kosmicznych ciąg dalszy - specjalny webinar „Jak oczyścić naszą orbitę?” dla uczniów klas V, VI, VIII już 10.06.2022 o godzinie 08:00
Ekspertem będzie dr Jakub Bochiński, kierownik projektów kosmicznych, astronom i odkrywca kilkunastu nowych planet poza Układem Słonecznym. Zajmuje się rozwojem technologii kosmicznych w firmie prowadząc projekty mające na celu skonstruowanie nowych systemów satelitarnych (m.in. napędu rakietowego czy laserowego systemu wykrywania śmieci kosmicznych). Pracował naukowo na University College London oraz Open University w Wielkiej Brytanii. W wolnym czasie współprowadzi Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki i prowadzi autorski program nauczania w Akademeia Education Group.
Tematem webiaru będzie „Jak oczyścić naszą orbitę?” W którym momencie liczba satelitów przekroczy „liczbę krytyczną”? Ile satelitów jest dziś na orbicie? Czy przekroczyliśmy już tę liczbę? Co możemy zrobić aby ocalić naszą orbitę? A może już na to za późno? W trakcie spotkania nawiążemy do „Space Debris Mitigation Guidelines” NASA oraz polskich projektów przyczyniających się do zmniejszenia liczby śmieci kosmicznych.
Uczniowie klasy II i III ze swoimi krzewami
Uczymy się i planujemy nowe na nowy rok szkolny - język polski i język angielski
zródła zdjęć: Internet
Z wizytą w PSP w Łańcucie
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie