Pierwsza pomoc to nasz obowiązek. Każdy z nas może stać się ratownikiem w nagłej sytuacji zagrożenia zdrowia. Od naszych umiejętności udzielania pierwszej pomocy może zależeć czyjeś życie. Przed wakacjami postanowiliśmy je odświeżyć.
Na zaproszenia pani Agaty Kotlińskiej odwiedził nas pan Grzegorz Chomik, prawdziwy ratownik medyczny! Opowiedział nam, jak wygląda jego praca i nauczył , co robić, kiedy ktoś potrzebuje pomocy. Na początku trochę się stresowaliśmy, bo temat był poważny, ale pan Grzegorz mówił bardzo jasno i ciekawie. Dowiedzieliśmy się, jak sprawdzić, czy ktoś jest przytomny, jak prawidłowo wezwać pomoc i co trzeba powiedzieć dyspozytorowi. Najlepsza część zajęć to była praktyka! Ćwiczyliśmy na fantomach – robiliśmy masaż serca i sztuczne oddychanie. Pan Grzegorz pokazał nam też, jak ułożyć poszkodowaną osobę w pozycji bocznej, żeby mogła bezpiecznie czekać na karetkę. Na koniec pan Grzegorz powiedział nam coś bardzo ważnego, a mianowicie, że nawet dzieci mogą uratować komuś życie, jeśli tylko wiedzą, co robić. Teraz czujemy się o wiele pewniej i wiemy, że nie można się bać – trzeba działać. Serdecznie dziękujemy panu Grzegorzowi za jego czas, profesjonalizm oraz cenne wskazówki. Mamy nadzieję, że tego typu spotkania będą odbywać się częściej, ponieważ wiedza z zakresu pierwszej pomocy jest niezwykle ważna – i to nie tylko dla dorosłych!
