• Taaaka niespodzianka na zaproszenie IMGW. Dziękujemy!

          • Już 7 czerwca 2022, eksperci z Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju, Agnieszka Harasimowicz (ekspert i starszy synoptyk) oraz Mateusz Barczyk (z-ca Dyrektora Centrum MOK) opowiedzą, jak zorganizowana jest w naszym kraju służba prognoz meteorologicznych, na czym polega praca synoptyka, kto może zostać specjalistą od prognozowania pogody, jakie są blaski i cienie tego zawodu. W trakcie spotkania uczestnicy - uczniowie klasy IV i V,  będą mieli możliwość zadawania pytań na czacie w czasie rzeczywistym. 

          • Światowy Dzień Bez Tytoniu - informacja na prośbę PSSE w Łańcucie

          • Każdego roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto to stanowi okazjędo zwrócenia uwagi całego świata na powszechność palenia papierosów oraz jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ten został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywołanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów,  jego negatywne skutki zdrowotnei środowiskowe.

            Światowy  Dzień Bez Tytoniu 2022 w bieżącym roku skupia uwagę na zagrożeniach dla środowiska jakie wytwarza tytoń. Globalna kampania ma na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie wpływu na środowisko całego cyklu tytoniowego, od jego uprawy, produkcji i dystrybucji po generowane przez niego toksyczne odpady.

            Używanie tytoniu niszczy środowisko na każdym etapie.

            Od początku do końca cykl życia tytoniu jest procesem zanieczyszczającym i niszczącym środowisko. Przychodzi nam najczęściej na myśl zanieczyszczenie powietrza spowodowane paleniem, ale szkody występują w całym łańcuchu i są znacznie bardziej złożone :

            • Na całym świecie każdego roku około 3,5 miliona hektarów ziemi jest niszczonych pod uprawę tytoniu. Uprawa  tytoniu przyczynia się również do wylesiania 200 000 hektarów rocznie i degradacji gleby.

            • Produkcja  tytoniu wyczerpuje zasoby planety tj. woda, paliwa kopalne i metale.

            • Globalizacja łańcucha dostaw i sprzedaży wyrobów tytoniowych oznacza, że ​​przemysł  tytoniowy w dużym stopniu opiera się na energochłonnych środkach transportu.

            • Każdego roku na całym świecie 4,5 biliona niedopałków papierosów jest wyrzucanych, generując 1,69 miliarda funtów toksycznych odpadów i uwalniając tysiące chemikaliów do powietrza, wody i gleby.

            Celem Światowego Dnia bez Tytoniu jest także uwrażliwienie ludzi na manipulacje przemysłu tytoniowego w tym praktyki „greenwashingu” np. wprowadzanie na rynek nowych produktów jako przyjaznych dla środowiska, aby odwrócić uwagę opinii publicznej od własnych działań niszczących środowisko.

            Ograniczenie spożycia tytoniu należy uznać za kluczową dźwignię osiągnięcia wszystkich celów zrównoważonego rozwoju, a nie tylko tych bezpośrednio związanych ze zdrowiem.

            Chroń środowisko -  Światowy Dzień Bez Tytoniu 2022 da Ci jeszcze jeden powód do rezygnacji z palenia!

             

          • Jak ćwiczyć pamięć dziecka? Pierwsze wyzwanie w Tygodniu Mózgu.

          • Najważniejszą strukturą w mózgu, która odpowiada za proces zapamiętywania jest hipokamp. To on sprawia, że informacje przechodzą do pamięci długotrwałej i zostają w naszej głowie na długo. Szybkość procesu zapamiętywania wpływa na odbiór informacji, na naszą inteligencję i możliwości intelektualne oraz tempo nauki i jej efektywność. Dziś trenujemy na zajęciach języka angielskiego w klasach II, IV i VI: gry językowe  rozwijające logiczne myślenie oraz techniki mnemotechniczne (akronimy, wizualizacje, rymowanki, porządkowanie). 

          • Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego organizuje kolejną edycję konkursu dla uczniów szkół podstawowych pn. „Rzecz to dzisiaj niesłychana… Wymyśl imię dla bociana!”.

          • Konkurs podczas ubiegłorocznej edycji spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczniów co przyczyniło się do podjęcia decyzji o organizacji kolejnej edycji. Przedsięwzięcie to ma na celu promowanie wśród uczniów szkół podstawowych ciekawości dziecięcej co do ochrony przyrody i dzikiego ptactwa, rozbudzenie wrażliwości literackiej i wyobraźni, a także zachęcenie dzieci do czynnego zainteresowania się tematyką tradycyjnego krajobrazu wiejskiego.W związku z powyższym, serdecznie zapraszam uczniów Państwa szkoły do wzięcia udziału w konkursie. Termin nadsyłania prac konkursowych upływa z dniem 20 czerwca 2022 r.  Uroczyste rozdanie nagród laureatom odbędzie się podczas Dni Otwartych Drzwi  Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w dniu 26 czerwca 2022. 

          • Informacja dotycząca możliwości korzystania z obiadów w szkole

          • Informujemy, że zgodnie z przepisami prawa oświatowego od 1 września 2022, będzie istniała możliwość korzystania z obiadów jednodaniowych dla uczniów klas I-VII naszej szkoły. Uczniowie otrzymają dzisiaj deklaracje ze szczegółowymi informacjami w tej sprawie. Proszę o informację zwrotną do wychowawców klas do końca przyszłego tygodnia. 

          • Oficjalne arkusze egzaminacyjne

          • Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikowano arkusze egzaminacyjne zawierający pytania i zadania

            1. z języka polskiego (OPOP-100-2205):- Arkusz egzaminacyjny – POBIERZ>>

            2. z matematyki (OMAP-100-2205):- Arkusz egzaminacyjny – POBIERZ>>

            3. z języka angielskiego (OJAP-100-2205):

            Arkusz egzaminacyjny – POBIERZ>>

            Nagrania – POSŁUCHAJ>>

            Transkrypcja nagrań – POBIERZ>>

          • Zapraszamy na wydarzenie "Drugie śniadanie z książką" już 1 czerwca 2022 w ramach TYGODNIA MÓZGU

          • Na uczestników czytelniczego wyzwania z klas IV-VIII realizujących czytelnicze projekty edukacyjne czeka gość specjalny, z którym połączymy się zdalnie. Nasz gość opowie nam o języku książek, dowiemy się czym zajmuje się leksykografia i leksykologia oraz dlaczego tak ważna jest stylistyka podczas tworzenia wypowiedzi pisemnych. Do udziału zapraszamy również rodziców naszych uczniów, z którymi porozmawiamy o wpływie czytania na rozwój dziecka, w tym rozwój mowy i poprawnej artykulacji głosek w języku polskim. 

          • Już 8 czerwca 2022 lekcja w języku angielskim i polskim

          • W programie lekcji porozmawiamy w języku angielskim i polskim na tematy:

            1. Zawody przyszłości : vdeo-spacer po centrum szkolenia astronautów. 

            2. Znaczenie rozowoju technologii dla przetrwania ludzkości.

            3. Habitaty - rola i znaczenie.

            Czekamy z niecierpliwością i już przygotowujemy się do rozmowy po angielsku z prowadzącą zajęcia. Będzie się działo. W spotkaniu uczestniczyć będą uczniowie z klas prowadzonych przez dyrektor szkoły oraz klasy VIII w ramach zajęć doradztwa zawodowego.