• Do Łańcuta śladami króla nafty

• 27 czerwca 1836 r. Ignacy Łukasiewicz, jako czternastoletni chłopiec, przekroczył progi niepozornej apteki przy ul. Wałowej w Łańcucie. To właśnie tutaj rozpoczęła się kariera jednego z najwybitniejszych wynalazców w historii.​​​

Trójka naszych uczniów pod opieką ks. Kazimierza Hahna wzięła udział w II etapie XXIII Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach zorganizowanej dla uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej. Gabrysia, Szymon i Piotr wiedzą naprawdę dużo o Ignacym Łukasiewiczu, którego w bieżącym roku szkolnym konkurs dotyczył.

• Wyprawa klasy IV i V do Łańcuta i nie tylko

• W środę, 22 lutego uczniowie klas IV i V, pod opieką wychowawców, wybrali się na całodzienną wyprawę, która rozpoczęła się w Łańcucie. Po krótkim porannym spacerze przez zabytkowy park, zawitali do multimedialnego Centrum Edukacji Tradycji. W dawnej Oranżerii mieli okazję obejrzeć m.in. fotografie przepięknych wnętrz łańcuckiego zamku i dowiedzieć się, który Polak jako pierwszy podbijał przestworza w łodzi powietrznej i kto mu towarzyszył, a także zobaczyć miasto z lotu ptaka. Na piętrze, przechodząc z sali do sali, zapoznawali się z dawnymi tradycjami i zwyczajami. Ćwiczyli menueta na specjalnej podłodze, sprawdzali zawartość multimedialnego kredensu, mieli okazję zaznajomić się z panującą przed wiekami modą, a nawet przyozdobić, wedle własnego gustu, strój balowy damy. Duże zainteresowanie wzbudziły zabawy, w które bawiły się i grały dzieci przed laty.

Kolejny etap wycieczki stanowiła Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie, którą, dzięki uprzejmości pani dyrektor Małgorzaty Sońskiej, nasi uczniowie zwiedzili od piwnicy aż po dach. Zaglądnęli do magazynu książek, posiedzieli w saloniku literackim, dowiedzieli się, jak samodzielnie wypożyczyć książki przy użyciu nowoczesnego urządzenia, byli w wypożyczalni dla dorosłych i dla dzieci, poznali drogę książki od momentu jej zakupienia, aż do chwili, kiedy nie nadaje się już do użytku. Trochę czasu spędzili w Czytelni Zbiorów Regionalnych, gdzie zgromadzone są różnorodne materiały i literatura związana z miastem, powiatem oraz województwem. Poszukali informacji dotyczących Białobrzeg. Wisienką na torcie okazały się warsztaty w sali edukacyjno-multimedialnej, które dostarczyły mnóstwa zabawy i emocji podczas rozgrywek na magicznym dywanie.

Pełni wrażeń czwarto i piątoklasiści udali się do Rzeszowa, by dostarczyć zgromadzone w trakcie szkolnej zbiórki gadżety i karmę dla podopiecznych schroniska Kundelek. Tam też odbyły się ciekawe zajęcia. Bezdomne zwierzęta wzbudziły wśród odwiedzających najcieplejsze uczucia i z radością spacerowały pod opieką wzruszonych odwiedzających.

Cała wyprawa została skrzętnie udokumentowana poprzez zdjęcia i filmiki wykonane przy użyciu sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości tj, aparatu Canon i kamery cyfrowej Panasonic. #LaboratoriaPrzyszłości

• Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

• W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego uczniowie klas IV – VII uczestniczyli w szkolnym konkursie ortograficznym i frazeologicznym. Okazało się, że nie dla wszystkich była to „bułka z masłem”, ale uczestnicy „łamali sobie głowę” no i „masz, babo, placek”- najwyższy wynik z konkursowego dyktanda klas IV – V zdobyła Marlena Młynek, klas VI -VII – Szymon Hołub, a w Szkolnym Konkursie Frazeologicznym dobrą znajomością przysłów i powiedzeń wykazała się Alicja Stafiej. Gratulacje!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony  przez UNESCO w 1999 r., przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. W tym dniu w sposób szczególny pamiętamy o konieczności troski o język ojczysty oraz języki zagrożone i ginące.

• Uczymy się świadomie podejmować decyzje edukacyjne i zawodowe

• Warsztaty dla uczniów klasy VI i VII prowadzone przez doradcę zawodowego Powiatowego Urzędu Pracy w Łańcucie

17 lutego 2023 r., pod kierunkiem pani Małgorzaty Wajdy próbowaliśmy wyszukać zawody, w których być może odnajdziemy się w przyszłości. Chcemy odpowiedzialnie dokonywać wyborów i planować karierę zawodową, uwzględniając własne zasoby oraz informacje na temat rynku pracy i systemu edukacji. Dziękujemy pani Małgorzacie za profesjonalne wsparcie.

• Ach, te pyszne pączki!

• Ach, ci kochani Rodzice!

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Pamiętając o tym, nasi Rodzice dostarczyli do szkoły całą górę pysznych, puszystych pączków. Dziękujemy!

• Pani Justyna Nauczycielem Roku

• Pani Justyna Dziedzic, nauczycielka naszej szkoły, zajęła 1. miejsce w największym w Polsce Plebiscycie Edukacyjnym Nowiny 24 na Nauczyciela Przedszkola Roku 2022. 15 lutego 2023 r. odebrała zasłużoną nagrodę. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

• Walentynki

• Każdy, kto ma Walentynkę, chciał złożyć komuś życzenia, lubi kogoś lub ktoś mu się podoba, mógł przygotować kartkę, karnecik czy serduszko i wrzuć do specjalnej skrzynki. 14 lutego Poczta Walentynkowa działała na pełnych obrotach. Samorząd Uczniowski do każdej pocztówki dokładał słodki poczęstunek. Było fantastycznie!

• Uroczystość dla Babci i Dziadzia

• Dziadkowie są zachwycającą mieszanką śmiechu, troskliwych czynów, wspaniałych historii i miłości.

Mieliśmy zaszczyt gościć tych, których tak bardzo kochamy - nasze Babcie i Dziadków. Przygotowaliśmy dla nich wyjątkowe przedstawienie, pełne ciepłych słów, ale i humoru. Złożyliśmy im serdeczne życzenia i podziękowaliśmy za ich serce i trud, wręczając symboliczne upominki. Atmosfera spotkania była naprawdę wyjątkowa - wybrzmiały gromkie brawa, okrzyki zachwytu, radosne śmiechy, popłynęły też łzy wzruszenia. Panie: Danuta Bechta, Zofia Antosz, Justyna Dziedzic i Magdalena Basiak przygotowały niepowtarzalną dekorację i urocze stroje i długo z nami ćwiczyły, żeby wyszło tak pięknie. Dziękujemy :)