• Za serce, uśmiech i dobre słowo ...

          • Wdzięczność jest kwiatem, który nigdy nie więdnie.

            Szkolne obchody Dnia Edukacji Narodowej stały się okazją do podziękowań, składanych na ręce pracowników szkoły przez uczniów i ich rodziców oraz życzeń zdrowia i radości z wykonywanej pracy. Pani dyrektor również podziękowała wszystkim swoim współpracownikom za zaangażowanie i codzienny trud, wręczając symboliczne nagrody najbardziej zasłużonym. Wśród nagrodzonych znalazła się pani Elżbieta Marcinek i pięcioro nauczycieli.

          • Wspólnie uczyć się jest miło

          • Uroczyste wejście przedszkolaków i pierwszoklasistów do szkolnej rodziny przygotowały panie Justyna Dziedzic i Karolina Piekarz we współpracy z panią Ewą Augustyn.

            Trochę historii KEN, wyśpiewane piękne życzenia dla nauczycieli, zachwycająca część artystyczna w wykonaniu najmłodszych, wzruszający moment ślubowania w obecności rodziców i podniosłe pasowanie na przedszkolaka i na ucznia złożyły się na obchody Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole.

          • Spotkanie z panią leśnik

          • Dziękujemy za fascynujące zajęcia i upominki   :)

            W środę, 11 października,  mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole panią Dominikę z Nadleśnictwa w Leżajsku, która przeprowadziła bardzo interesującą lekcję przyrody dla najmłodszych uczniów. Niektóre ciekawostki zaskoczyły również dorosłych. Czy wiecie, w jaki sposób lis poluje na jeże? Sprytnie i przebiegle, jak na rudaska przystało. Na zakończenie zajęć, wszyscy uczestnicy otrzymali prezenty. Inicjatorką spotkania była pani Karolina Piekarz.

          • Doniosła rocznica

          • 14 października 1773 r. została powołana Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca.​​​​​​​

            We wtorek, 10 października dziesięcioosobowa delegacja uczniów naszej szkoły wraz z dyrektorem uczestniczyła w gminnych obchodach 250. rocznicy powołania KEN, których organizatorem była społeczność Szkoły Podstawowej w Woli Dalszej, noszącej imię Komisji Edukacji Narodowej. U nas świętować będziemy w najbliższy piątek, kiedy to przedszkolaki i uczniowie klasy pierwszej złożą ślubowanie i zostaną pasowani. Czeka już piękna dekoracja, przygotowana przez panie Danutę Bechtę, Justynę Dziedzic i Karolinę Piekarz oraz legitymacje szkolne.

          • Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej

          • Pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia” w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce IPN zorganizował wyjątkowe wydarzenie, w którym, dzięki pani Wiesławie Bosak, nauczycielce historii, wzięli udział uczniowie klasy VII i VIII naszej szkoły.

            Ta wycieczka edukacyjna okazała się bardzo interesujacą lekcją, w nowoczesny sposób prezentujacą wydarzenia historyczne.

          • Jesień w naszej szkole

          • Na gazetkach ściennych i na szybach w oknach naszych sal pojawiły się kolorowe liście. Dzieci z oddziału przedszkolnego wykonały z warzyw przepiękne i smakowicie wygladające grzyby. Z papieru powstał pełen zwierząt las. Uczniowie przygotowują jesienne różańce z kasztanów, żołędzi i orzechów.

          • Europa i Ja

          • Nasza świetlica w roku szkolnym 2023/2024 bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym EUROPA I JA. Bieżące relacje z realizacji poszczególnych zadań można znaleźć w zakładce: Uczniowie  i rodzice - Świetlica szkolna.

            Grupa wybiera dowolny kraj, znajdujący się w Europie i wykonuje co najmniej 8 zadań z nim związanych.Poprzez udział w projekcie uczestnicy zdobędą nowe doświadczenia, rozwiną zainteresowania dotyczące Europy oraz nawiążą współpracę z innymi szkołami.

            Cele projektu to:

            - przybliżenie dzieciom wiedzy na temat krajów europejskich,

            - zdobywanie nowych doświadczeń i rozwijanie zainteresowań,

            - pozyskiwanie nowych informacji na temat kultur innych państw,

            - integracja oraz rozwijanie umiejętności pracy w grupie,

            - integracja środowiska realizującego projekt,

            - nauka przez zabawę.

          • Spotkanie z podróżnikiem

          • Japonia jest niesamowita!

            Dzięki pani Elżbiecie Masłoń, która zaprosiła do naszej szkoły pana Grzegorza Chachurę, przedstawiciela grupy "trzask.pl", mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjątkowej lekcji geografii. 

          • Dodatkowe dni wolne od zajęć

          • Działając na podstawie § 5 ust. 3 Rozporządzenia MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, informuję, że dodatkowymi dniami  wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Białobrzegach  w  roku szkolnym 2023/24 będą:

          • Przedszkolaki przywitały jesień

          • 23 września rozpoczęła się kalendarzowa i astronomiczna jesień. Dzieci z oddziału przedszkolnego uczciły ten dzień fascynującymi zabawami, które przygotowała dla nich pani Karolina Piekarz.

          • Obrazy, plakaty i fotografie

          • Trzy wystawy sztuki współczesnej zrobiły na nas niemałe wrażenie.

            Wrześniowe, wtorkowe przedpołudnie obfitowało w ciekawe doznania. Zwiedziwszy legendarny warsztat rzeźbiarski w Żołyni, mieliśmy okazję obejrzeć interesujące ekspozycje przygotowane w tamtejszym ośrodku kultury i w jego sąsiedztwie. Zachwycił nas talent młodego  twórcy, Pawła Kosiora, którego obrazy nosiły inspirujące tytuły. Zaciekawiły nas plakaty, ilustrujące trzydziestoletnią historię przedsięwzięć kulturalnych realizowanych w okolicy. Uśmiech na twarzach ale i zastanowienie wywołały zdjęcia autorstwa Tomka Sikory.

          • Kamienica Dąbrowskich w Żołyni

          • Z inicjatywy pani Danuty Bechty, nauczycielki plastyki, uczniowie klas IV - VII wybrali się na wycieczkę edukacyjną do sąsiedniej Żołyni, gdzie mieli okazję zwiedzić m.in. piętrową mieszczańską kamienicę rodziny Dąbrowskich. Tutaj na przełomie XIX i XX wieku działał warsztat rzeźbiarski, w którym wykonano meble do pobliskich pałaców oraz ponad sto ołtarzy do kościołów i cerkwi, w tym m.in. do Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Białobrzegach.  Historię Franciszka Dąbrowskiego i jego syna Henryka przybliżyła zwiedzającym pani Magdalena Kątnik – Kowalska, wieloletnia dyrektor miejscowego GOK-u. Dużo uwagi poświęciła też Donacie, siostrze Henryka, chemiczce, która opracowała recepturę wielu leków, w tym m.in. popularnego Aviomarinu. Podziwiając zabytkowe wnętrza, uczniowie mieli okazję rozwiązywać zadania, które zawierał quest pt. "Noc Niespodzianek w Kamienicy Dąbrowskich", co przysporzyło dodatkowych atrakcji i stało się okazją do poczęstunku, będącego nagrodą za właściwie rozwiązaną krzyżówkę.

          • Dbamy o nasze bezpieczeństwo

          • Pod okiem pani dyrektor i nadzorem strażaków z Komendy Powiatowej w Łańcucie przeprowadziliśmy próbną ewakuację.

            Ćwiczenia przebiegły bardzo sprawnie, dzięki czemu nasi najmłodsi mieli okazję poznać odpowiedzialną i trudną pracę strażaków oraz obejrzeć używany przez nich sprzęt. Z całego serca dziękujemy funkcjonariuszom PSP :)

          • Europejski Dzień Języków Obcych

          • Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz  że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik  bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.

            My, w szkole, również mobilizujemy się nawzajem do nauki języków obcych i poznawania innych kultur. Uczniowie klasy pierwszej, pod okiem pani Justyny Kukulskiej, stosując różne techniki plastyczne, wykonali flagi kilkunastu państw, które zdobią teraz nasz korytarz.

          • Bartek z trzecim wynikiem w zawodach powiatowych!

          • Bardzo dobrze spisał się nasz uczeń w Finale Powiatowych Igrzysk Dzieci w Indywidualnej Lekkiej Atletyce. Bartłomiej Kubis z klasy VI, biorący udział w konkurencji biegu na 60 m, uzyskał trzeci czas zawodów, pozostawiając w pokonanym polu blisko 15 innych startujących zawodników! Gratulacje! Trzymamy kciuki za Bartka w Finale Wojewódzkim, który odbędzie się już w najbliższą środę, 27 września w Stalowej Woli.

            Na uwagę zasługuje fakt, iż SP 1 Białobrzegi reprezentowało również dwóch innych uczniów, będących najmłodszymi uczestnikami zawodów. Krystian Leja (60 m) oraz Michał Kojder (rzut piłeczką palantową) uzyskali wyniki nie dające podium, jednak osiągnięte rezultaty dobrze rokują na najbliższe lata. Brawo SP 1 Białobrzegi! Opiekunem zawodników był nauczyciel wychowania fizycznego, pan Damian Lic.

             

          • Posprzątaliśmy całą Polskę

          • Śmiecenie w naturze jest dużym problemem w naszym kraju  :(

            Uczniowie klasy czwartej, pod opieką wychowawczyni, przyłączyli się do wspólnego manifestu nieśmiecenia. W piątkowe przedpołudnie wzięli udział w 30. Akcji Sprzątania Świata.

          • Ruch to zdrowie!

          • W bieżącym roku, zgodnie ze wskazówkami MEiN, szkoły powinny w sposób szczególny zachęcać  uczniów do rozwijania ich aktywności fizycznej i wspierać ich w tym zakresie. Staramy się już od pierwszych tygodni podejmować to wyzwanie. Młodzież korzysta z siłowni na świeżym powietrzu. Odnowiony plac zabaw kusi najmłodszych słonecznymi kolorami. Zmodernizowane boisko zachęca do gry w piłkę nożną. Zajęcia na basenie cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów.